Ευρωπαϊκό Μουσείο Άρτου

Την Τρίτη 24 Απριλίου 2018 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης γυμνασίου, στα πλαίσια του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ευρωπαϊκό Μουσείο Άρτου στο Βαρνάβα για να γνωρίσουν μέσα από δράσεις τον κύκλο του ψωμιού, το ζύμωμα και τη δημιουργία του. Οι μαθητές και οι μαθήτριες συνδύασαν τις γνώσεις τους για τη διατροφή, το περιβάλλον και την παράδοση με τις αντίστοιχες βιωματικές δράσεις. Έφτιαξαν και δοκίμασαν τυρόψωμα και παραδοσιακά ζυμαρικά, σαλάτες από λαχανικά που αγόρασαν από το παραδοσιακό μανάβικο και στη συνέχεια εξερεύνησαν το  λαογραφικό μουσείο, ώστε να δουν από κοντά διάφορα εκθέματα λαϊκής τέχνης και να καταλάβουν τη σημασία της παράδοσης και της συνέχισής της.