Παιδεία για έναν Κόσμο χωρίς Κάπνισμα

Την Τρίτη 8 Μαΐου 2018 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Β3 και Β4 της Β΄ τάξης γυμνασίου πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα "Αττική Παράδοση" στα πλαίσια της θεματικής εβδομάδας και συμμετείχαν στο πρόγραμμα Πρόληψης του Καπνίσματος με τίτλο "Παιδεία για έναν Κόσμο χωρίς Κάπνισμα". Το πρόγραμμα υλοποιείται από την Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία, μέσω του Ερευνητικού της Εργαστηρίου, George D. Behrakis. Το πρόγραμμα έχει ως στόχο την πρόληψη του καπνίσματος και την προαγωγή υγείας των μαθητών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, μέσα από την ενεργητική και βιωματική μάθηση.

Στο ίδιο πρόγραμμα συμμετείχαν και οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Γ2 και Γ3 της Γ΄ τάξης γυμνασίου που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 9 Μαΐου. Ενώ οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Γ1 και Γ4 της Γ΄ τάξης γυμνασίου  παρακολούθησαν το πρόγραμμα την Πέμπτη 10 Μαΐου.