VR Project

Oι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης γυμνασίου, πραγματοποίησαν, στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής, εκπαιδευτική επίσκεψη στο VR Project. Οι επισκέψεις πραγματοποιήθηκαν σε διαφορετικές ημέρες για κάθε τμήμα της Γ΄ τάξης (18 Ιανουαρίου, 24 Ιανουαρίου, 1 Φεβρουαρίου και 7 Φεβρουαρίου).

Οι μαθητές φορώντας το headset htc vive, το πιο προηγμένο μηχάνημα εικονικής πραγματικότητας παγκοσμίως, μπήκαν σε ανεξερεύνητους κόσμους, βιώνοντας την εμπειρία της «εμβυθιστικής» εικονικής πραγματικότητας. Σκαρφάλωσαν στην κορυφή του Έβερεστ, δημιούργησαν με το Tilt Brush εκπληκτικά έργα σε περιβάλλον 3D έχοντας ως καμβά όλον το χώρο γύρω τους, υπερασπίστηκαν το κάστρο τους με μόλις ένα τόξο, αισθανθήκανε τη μουσική στο Audioshield αποκρούωντας τις εισερχόμενες ηχητικές σφαίρες με τις ασπίδες τους.